Anasayfa » Adres Tespiti

Adres Tespiti

Adres tespiti nedir?

Adres tespiti, müşteri tarafından paylaşılacak mevcut bilgiler doğrultusunda ilgili şahsın ikamet, iş yeri ya da güncel konumunu belirleme işlemidir. Sbs Dedektiflik bu konuda farkını ortaya koyarak sadece yerel değil, yurt dışı adres tespitleri de yapabilmektedir.

Adres tespiti neden yapılır?

Ortada bir mahkeme dosyası olmasa bile, bazı özel durumlarda uzun süredir görüşülemeyen bir arkadaş ya da aile ferdini bulmak için bu çalışma yapılabilmektedir.

Ancak adres tespiti, genellikle boşanma, velayet, icra, dolandırıcılık vb. gibi davalar için yetkili mercilere sunulmak üzere en çok talep edilen hizmetlerden biridir.

Bilindiği gibi bu tür davalarda, davalının adresinin bilinmemesi hukuki süreci oldukça uzatabilmekte ve dosyaları zaman aşımına kadar götürebilmektedir. Bu nedenle müşterilerimiz bizimle iletişime geçerek, aradıkları şahıs için adres tespit çalışması istemektedirler.

Adres tespiti nasıl yapılır?

Adres tespitinde, öncelikli olarak müşteriden, aranan şahsa ait bir ön bilgi talep edilmektedir. Sadece ad soyadı bilgisi, aynı ismi taşıyan başka kişilerin de olma ihtimalinden dolayı, genellikle yeterli olmamaktadır. Adres tespitleri fiziki ya da sanal olarak yapılabilir. Aranacak kişi hakkında mevcut bilgiler ve işin zorluğu, bu süreç için izlenecek yöntemleri belirleyecektir.

Adres tespiti yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her dedektiflik hizmetinde olduğu gibi, öncelikli olarak yasaların ve kuralların belirlediği çizgilerin dışına çıkmamak gerekir. Çalıştığınız dedektiflik firmasının, işin ehli olduğuna ve bu işi profesyonel olarak yaptığına emin olunuz.

IP adresinden adres tespiti mümkün müdür?

IP adresi, geçerli internet ve ağ protokollerini kullanan cihazların sanal ortamdaki adresleridir. IP adresi, aranan kişinin mevcut konumu hakkında bilgi verse de, IP adresinden tam olarak lokasyon bilgisine ulaşmak mümkün değildir. İlgili şahsın IP adresini gizlemek için üçüncü parti yazılım ya da özel sunucu kullanıp kullanmadığı bilinemeyeceği için, konu hakkında detaylı bir çalışma yapılmalıdır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, IP ve MAC adreslerinden tam olarak doğru çıkarımlarda bulunmak için, servis sağlayıcılarıyla (ISP) beraber çalışılması gerekir. Bu noktada resmi bir kuruma başvurmak yapılacak en doğru hamledir. IP adresinden özel yazılımlarıyla adres tespiti yapabildiklerini iddia eden kişi ve kuruluşlara itimat etmeyiniz.