Anasayfa » Adres Çalışması

Adres Çalışması

Adres çalışması nedir?

Adres çalışması, müşteri tarafından paylaşılacak mevcut bilgiler doğrultusunda ilgili şahsın ikamet, iş yeri veya güncel konumunu hukuk kuralları çerçevesinde belirleme işlemidir.

Adres çalışması neden yapılır?

Adres çalışması genellikle velayet ve boşanma gibi davalarda yetkili mercilere sunulması, kayıp aile fertlerini bulunması, ticari davalar gibi karşı tarafın adresinin öğrenilmesi gerektiği durumlarda verilen hizmetlerden biridir. Özellikle icra davalarında, davalının adresinin bilinmemesi hukuki süreci oldukça uzatabilmekte ve dosyaları zaman aşımına kadar götürebilmektedir

Adres çalışması nasıl yapılır?

Adres araştırmalarında, öncelikli olarak müşteriden, aranan şahıs veya şirkete ait ön bilgi talep edilmektedir. Sadece ad soyadı bilgisi, aynı ismi taşıyan başka kişilerin de olma ihtimalinden dolayı, genellikle yeterli olmamaktadır. Adres çalışmaları fiziki veya sanal olarak yapılabilir. Aranacak kişi hakkında mevcut bilgiler ve işin zorluğu, bu süreç için izlenecek yöntemleri belirleyecektir.

Adres çalışması yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her dedektiflik hizmetinde olduğu gibi, öncelikli olarak yasaların ve kuralların belirlediği çizgilerin dışına çıkmamak gerekir. Çalıştığınız dedektiflik firmasının, işin ehli olduğuna ve bu işi profesyonel olarak yaptığına emin olunuz.

IP adresinden adres tespiti mümkün müdür?

IP adresi, geçerli internet ve ağ protokollerini kullanan cihazların sanal ortamdaki adresleridir. IP adresi, aranan kişinin mevcut konumu hakkında bilgi verse de, IP adresinden tam olarak lokasyon bilgisine ulaşmak mümkün değildir. İlgili şahsın IP adresini gizlemek için üçüncü parti yazılım ya da özel sunucu kullanıp kullanmadığı bilinemeyeceği için, konu hakkında detaylı bir çalışma yapılmalıdır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, IP ve MAC adreslerinden tam olarak doğru çıkarımlarda bulunmak için, servis sağlayıcılarıyla (ISP) beraber çalışılması gerekir. Bu noktada resmi bir kuruma başvurmak yapılacak en doğru hamledir. IP adresinden özel yazılımlarıyla adres tespiti yapabildiklerini iddia eden kişi ve kuruluşlara itimat etmeyiniz.