Anasayfa » Haberler » Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım?

Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım?

Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım? Çocuğum kaybolduğunda nereye başvurmalıyım? Aileler neler dikkat etmeli? Dedektif Savaş Kurtbaba CNN Türk ekranlarında anlattı.

Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım

Türkiye’de, yılda ortalama 10.000 çocuk evden kaçıyor veya bulundukları yerlerden kaçırılıyor. Evlerinden, yurtlarından kaçan bu çocukların %98’i Emniyet tarafından bulunarak ailelerine teslim ediliyor. Peki çocuklarımız evden kaçar ya da kaçırılırsa neler yapmamız lazım? Çocuklar evden neden kaçar? Ne gibi önlemler almak gerekir?

Çocuğunuz kaybolduğunda ilk yapmanız gerekenler

Kayıp çocuk vakalarında ailelerin düştüğü en büyük yanılgı 24 saat geçmeden polise başvurulmasının bir sonuç vermeyeceği yönünde. 18 yaş altı kayıp çocuk başvurularında böyle bir saat sınırı yok, reşit olmayan her kayıp çocuk vakası için polise müracaat geldiği dakika, kayıp çocuk aranmaya başlanıyor.

Ailelerin öncelikle bu tür durumlarda soğukkanlı olması gerekiyor. Hızlı bir şekilde kayıp çocuğun okulu veya kreşi aranılarak öğretmenlerinden bilgi almak çok önemli. Ardından, kayıp çocuğun yakın arkadaşlarına da ulaşmak gerekiyor. Bu yapılan araştırma sonucunda netice alınamazsa, ailelerin mutlaka polise ulaşması ve rapor tutturması lazım.

Çocuklar neden evden kaçar?

Yapılan araştırmalar sonucunda kayıp çocuk vakalarının büyük bir kısmını, kaçırılmalardan ziyade evden kaçan çocuklar oluşturuyor. Çocuklar genellikle ev içerisinde yaşanan huzursuzluklardan, ebeveynlerin kavgalarından, farklı deneyimler yaşamak istemelerinden veya ev içerisinde yaşanan cinsel istismarlar yüzünden evden kaçıyor.

Bir diğer kayıp çocuk vakası ve asıl tehlikeli olan ise kaçırılma vakaları. Çocuklar, büyük oranda suç örgütleri tarafından hırsızlık yaptırılmak, dilendirilmek ve fuhuşa zorlanmak için kaçırılıyor. Bir diğer istatistiki bilgi de çocukların aileleri tarafından suç çetelerine kiralanma vakası. Kötü niyetli aileler bu tarz örgütlere çocuklarını aylık olarak kiralayarak belli bir ücret karşılığında çocuklarını suç örgütlerine teslim ediyor.

Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım

Çocuğu kaybolan aileler polise nasıl yardımcı olabilir?

Ailelerin kayıp vakalarında polise başvurması büyük önem taşısa da, sadece müracaat ederek bir sonuç beklemek birçok ailenin düştüğü yanılgıların başında geliyor. Ailelerin emniyet güçlerine kayıp çocuk hakkında detaylı bilgi vermesi sürecin oldukça hızlanmasını sağlıyor.

CNN Türk’e konuk olan Dedektif Savaş Kurtbaba konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Ailelerin sadece çocuğun adı, soyadı, yaşı, boyu gibi standart bilgilerin yanı sıra bazı detay bilgileri de aklının bir köşesine not etmeleri gerektiğini vurguluyor. Örneğin çocuğun kaybolduğu gün; üzerine ne giydiği ya da kıyafetlerinin ne renk olduğu vb. gibi detaylar çözüme ulaşmakta oldukça etkili olduğunu belirten Özel Dedektif Kurtbaba şunları da ekledi.

“Bu detayların yanı sıra çocuğun doğum izi, sıklıkla gittiği yerler, en yakın arkadaşlarının listesi gibi detayların da polisle paylaşılması lazım.” dedi.

Ailelerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Özellikle evden kaçma vakalarının önüne geçmek amacıyla, ailelerin çocuklarını çok iyi tanıması gerekiyor. Kimlerle arkadaşlık kurduğu, nerelerde zaman geçirdiği, sosyal medya hesaplarında neler paylaştığı, evde yaşanan huzursuzluklar karşısında tepkileri aileler tarafından takibe alınması ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar.

Kaçırılma vakalarına karşın çocukların bilinçlendirilmesi de şart. Ailelerin bu konu üzerinde durarak, küçük yaşlardan itibaren çocuklarına; tanımadığı insanlar, kötü niyetli kişiler, gideceği mekanlarda karşısına çıkabilecek olumsuz durumlar hakkında eğitim vermesi gerekiyor.

İlgili Haberler

Bu habere benzer ilginizi çekebilecek diğer yazılar
Evlenmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Evlenmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Evleneceğimiz kişiyi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Uzman Dedektif Savaş Kurtbaba evlilik öncesi araştırma hizmetleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Çağla Tuğaltay cinayeti detayları

Çağla Tuğaltay cinayeti detayları

21 yıldır çözülemeyen Çağla Tuğaltay cinayetinde umut veren bir gelişme yaşandı. Yeni teknoloji SNP testi sayesinde Çağla'nın katili yakalanabilir.

Bir yankesicilik yöntemi: Kaldırımcılık

Bir yankesicilik yöntemi: Kaldırımcılık

Bir yankesicilik yöntemi olan kaldırımcılık nedir? Nerelerde yapılır? Hangi yöntemler kullanılır? Nasıl korunulur? Dedektif Savaş Kurtbaba CNN Türk'e konuştu.

Galeri

Dedektif nedir? Özel dedektif ne yapar? Savaş Kurtbaba TRT Haber’e anlatıyor.
Covid aşısı dolandırıcılarına dikkat! Gündeme hemen uyum sağlayan dolandırıcılar durmak bilmiyor!
19 yıl sonra çözülen film gibi bir cinayet! Dedektif Kurtbaba Show Haber’e konuştu.
Bir güvenlik sorunu: Yorgun mermi!
DHA’ya konuşan Savaş Kurtbaba dedektiflik mesleğiyle ilgili hiç bilinmeyenleri anlattı.
Aldatılan kadınlar ne yapmamalıdır? Aldatıldığınızı nasıl anlarsınız?