Anasayfa » Gizli Kamera ve Böcek (Dinleme Cihazı) Tespiti

Gizli Kamera ve Böcek (Dinleme Cihazı) Tespiti

Gizli kamera nedir?

Gizli kamera, yaşadığınız yere, iş yerinize veya aracınıza üçüncü kişiler tarafından haberiniz olmadan yerleştirilen, gözle görülmesi veya fark edilmesi çok zor olan görüntüleme aygıtlarıdır.

Böcek (Dinleme Cihazı) nedir?

Böcek (dinleme cihazı), belirlenen ortama, kötü niyetli kişiler tarafından bilginiz olmadan yerleştirilen bir dinleme ve kayıt tutma aygıtıdır. Fark edilmesi veya gözle görülmesi imkansıza yakındır. Genellikle radyo, bluetooth, GSM, wifi vb. sinyaller vasıtasıyla bir sunucuyla haberleşir. Kendi içindeki pille çalışabilmesinin yanı sıra, yerleştirildiği dijital cihazı da güç kaynağı olarak kullanabilmektedir.

Gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) nerelere yerleştirilir? Kendi imkanlarınızla bulma şansınız var mıdır?

Gizli kamera ve böcekler (dinleme cihazları) teknolojinin ilerlemesiyle beraber gözle fark edilemeyecek kadar gelişmişlerdir. Anahtarlık, kalem, saat, tablo, kol düğmesi gibi aklınıza gelebilecek her eşya şeklinde gizli kamera ve böcek olabilir. Aynı zamanda belli bir cismin üzerine yerleştirilen mini aygıt şeklinde olanları da vardır. Daha önceden aldığınız ve kullanmakta olduğunuz eşyalarınıza yerleştirilen bu doğal görünümlü kamera ve dinleme aygıtları vida şeklinde bile olabilir. Maalesef kendi imkanlarınızla, bulunduğunuz ortama yerleştirilen bu kötü amaçlı aygıtları bulma ihtimaliniz çok zayıftır.

Gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) nasıl tespit edilir?

Uzman ekibimiz tarafından kullanılan ekipmanlar ile ortamda radyo sinyali yayan, bir başka aygıtla haberleşen, ya da sadece manyetik bir elektrik alanı oluşturan tüm cihazların sinyalleri tespit edilir. Tespit edilen cihazların içinden, gündelik yaşamanızda kullandığınız cihazlar kontrol edilerek elenir, geriye sadece kötü amaçlı aygıtlar kalır.

Gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) tespit edildikten sonra ne yapmak gerekir?

İllegal olarak yerleştirilen gizli kamera ve böcek (dinleme cihazı) tespit edildikten sonra ilk yapılması gereken ilgili adli birimlere başvuru yapmaktır. Bu noktada bizim tespit ettiğimiz illegal aygıtlar, adli birimlere sunulmak üzere adli bilişim uzmanları tarafından imzalanmış yazılı bir rapor haline getirilir ve adli makamlarda delil niteliği taşır. Kendi tespit ettiğiniz aygıtlar, adli makamların nezdinde kuvvetli bir delil sayılmayacaktır.