Anasayfa » Haberler » Evlenmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Evlenmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Evleneceğimiz kişiyi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Uzman Dedektif Savaş Kurtbaba evlilik öncesi araştırma hizmetleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Evlenmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bir evlilik için çiftlerin birbirini tanıması çok önemli bir husus. Günümüzde birçok evlilik, çiftlerin birbirini yeterli oranda tanımaması sebebiyle kısa süre içerisinde boşanmayla son bulabiliyor. Özellikle tanışma ve flört aşamasında çiftler kendilerini olduklarından farklı bir şekilde tanıtarak karşı tarafı kandırabiliyor.

Karşıdaki kişiyi iyi tanımak ve analiz etmek gerekiyor

Evlenme planları yaptığınız kişiyi, yıllarca süren flört aşamasında bile tanımak bazen mümkün olmayabilir. İnsanlar karşıdaki kişiyi etkilemek için olmadığı biri gibi davranıp, daha sonra da yarattıkları bu kurgudan geri dönemeyebiliyorlar. En çok karşılaşılan durumlar; maddi gücüyle ilgili verilen bilgiler, medeni durumla ilgili söylenen yalanlar, işi, arkadaşları, sosyal çevresi hatta çocuğunun olduğunu gizleyen insanlar bile maalesef mevcut. Çevrenizden sık sık duyduğunuz “Evlendikten sonra çok değişti?”, “Bambaşka birine dönüştü.”, “Eskiden böyle huyları yoktu.” gibi cümleler artık neredeyse hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bunun sebebi evlendiğiniz kişinin çok değişmesi ya da sizi artık sevmemesi değil, kendi benliğine geri dönmesidir.

Çözüm ise evlenmeyi planladığımız kişiyi iyi analiz etmek ve aklımızda soru işaretlerini giderene kadar araştırmaya devam etmektir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta karşıdaki kişiye hissettirmeden ve onu kırmadan bilgi toplamaktır. Üzerine düşünüldüğünde olumsuz gibi gözüken bu yaklaşım, belki de hayatınızın sonuna kadar beraber olacağınız kişiyi seçtiğiniz düşünülürse son derece masum kalmaktadır.

Evlilik öncesi araştırma yapmak önemli

Evlilik kararı alınmadan önce, çiftlerin evlenmeyi planladığı kişiyi çok iyi tanıması ve araştırması gerekiyor. Çiftlerden biri mutlu bir yuva kurmayı planlarken bir tuzağın içine sürükleniyor olabilir. Bunu anlamak için en iyi çözümlerden biri evlilik öncesi eş araştırması yaptırmak.

Evlilik öncesi araştırma; evlenmeyi planladığınız kişi hakkında maddi durumu, evlenmiş, boşanmış ya da çocuğu olup olup olmadığı, borç durumu, iş ve arkadaş çevresi, sosyal hayatındaki kişiliği, alkol, uyuşturucu, kumar gibi kötü alışkanları hakkında araştırma yapılması ve bilgi toplanmasıdır.

Eş araştırması yapmak güven sarsıcı bir eylem gibi gözükse de, evlenme vaadi ile kandırılarak dolandırılan birçok kişi soluğu emniyette almaktadır. Dolandırmak amaçlı evlilik vaadinde bulunan kişiler bu işi profesyonelce yaptığından, karşıdaki insan hiçbir zaman kendisine rol yapıldığını fark etmiyor. Son dönemde medyada sıklıkla karşılaştığımız evlilik dolandırıcıları bunun en büyük örneği.

Evlenmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Evlilik bahanesiyle dolandırıcılık yapanlara dikkat

Türkiye’de yapılan bir araştırmada yöneltilen “Eş seçiminde neye dikkat edersiniz?” sorusuna verilen cevapların en başında “İyi huylu olması” geliyor.

Çiftler, ilk tanışma evresinde olumsuz yönlerini tamamen gizlerler. Karşı taraf her yönü ile mükemmel ve hatasızsa, kariyerli bir işi, çok düzgün bir çevresi, aktif bir sosyal hayatı varsa; özetle evleneceği kişi için biçilmiş kaftan ise bu durum aslında şüphelenilmesi gereken bir durumdur.

Aylardır ya da yıllardır beraber olduğunuz bilgili, entelektüel, iyi bir işi ve sosyal statüsü olan biri borçlarını ödemek, maddi gücünüzden faydalanmak veya sizi hiç istenmeyen bir duruma sokmak için sizinle beraber olabilir.

Kadınları evlilik vaadiyle kandıran dolandırıcılar

Kadınları evlilik vaadiyle kandırmayı planlayan dolandırıcıların öncelikli taktiği kadınların neler istediğini bilerek tamamen o role girmeleridir. Dolandırıcılar bu aşamada öncelikli olarak güven telkin ederler. Bu güven aşamasının ardından borç para istemek, kadın adına kredi çekmek, kadına ait varlıkların devrini üstüne yaptırmak gibi isteklerde bulunabilirler. Kadınlar, bu noktada dikkatli ve mantıklı davranmalı, erkek tarafından gelen taleplerin inandırıcılığını mutlaka sorgulamalıdır.

Niyeti bir kadını dolandırmak olan erkek, her zaman beyaz atlı prens rolünü abartarak sergiler. Bunun amacı kısa sürede kadını etkilemek ve hızlı bir şekilde dolandırıp kaçmaktır. Kadınların evlilik öncesi aşamada sorgulayıcı olması, erkeğin söylediği her konuya inanmaması ve araştırması gerekir. Evlilik planı kurulan erkeğin çalıştığı iş yeri mümkünse ziyaret edilmeli, iş arkadaşları ile tanışılmalı ve erkeğin anlattığı iş yaşamının doğru olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır.

Uzmanlar neler tavsiye ediyor?

Bu tarz araştırmaları şahısların yapması her zaman kolay değildir. Kişiler; doğru soruları, doğru zamanda ve uygun şekilde soramayabilir. Bu sebeplerle evlilik öncesi eş araştırması yapmak için profesyonel yardım almak iyi bir çözüm olabilir. Araştırma yapmak ve yaptırmak dışında çiftlerin evlilik öncesi bir evlilik terapistinden yardım alması da iyi bir alternatif. Niyeti kötü olan bir kişi, mümkün olduğunca bir uzmana gitmek gitmekten uzak duracaktır.

Alanında deneyimli isim, Dedektif Savaş Kurtbaba katıldığı Kadının Gündemi adlı programda “Evlilik öncesi araştırma dediğimiz bir hizmetimiz var. Evlenmeden önce şahsın bilgilerini alıyoruz ve bu şahıs ile ilgili tüm araştırmayı yapıyoruz. Elde edilen bilgiler sonucunda, evleneceğiniz kişi hakkında kafanızda hiçbir soru işareti kalmıyor.” dedi. Araştırmalardan farklı sonuçlar elde ettiklerini anlatan Kurtbaba, özellikle kadınların dikkatli olmaları konusunda uyarırken sözlerine şu şekilde devam etti: “Evli olup tekrar evlenmek isteyen erkeklerden tutun da, hiç çalışmadığı bir şirkette kendini çalışıyor gibi gösteren erkeklere kadar çok farklı olaylara rastladık. Kadınlarımız evleneceği erkeği seçerken çok dikkatli olmalı.” dedi.

Erkeklere de uyarılarda bulunan Kurtbaba, son dönemde medyaya çokça yansıyan “Düğündeki altınlarla kaçtı” gibi haberlere konu olan yabancı gelinlerle ilgili de uyarılarda bulundu. “Bazı erkekler, karşıdaki kişinin cazibesine ve güzelliğine kapılarak bir anda evlilik kararı alabiliyor. Özellikle yurt dışından yeni gelmiş yabancı uyruklu dolandırıcılar, erkekleri kandırarak bir anda nikah masasına oturtabiliyor. Daha sonra yapılan araştırmalarda, bu kişilerin onlarca kişiyi dolandırıp kaçtığını görüyoruz. Biz SBS Dedektiflik olarak evlilik gibi önemli bir konuda herkesin çok dikkatli olmasını ve acele etmemesini tavsiye ediyoruz.”

İlgili Haberler

Bu habere benzer ilginizi çekebilecek diğer yazılar
Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım

Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım?

Çocuğum kayboldu ne yapmalıyım? Çocuğum kaybolduğunda nereye başvurmalıyım? Aileler neler dikkat etmeli? Dedektif Savaş Kurtbaba CNN Türk ekranlarında anlattı.

Vatan Şaşmaz cinayetinin ayrıntılı çözümü

Vatan Şaşmaz cinayetinin ayrıntılı çözümü

Sunucu ve oyuncu Vatan Şaşmaz cinayetine dair üçüncü kişi ihtimali üzerinde durulurken Emekli Cinayet Masası Dedektifi Savaş Kurtbaba konuya son noktayı koydu.

Bir yankesicilik yöntemi: Kaldırımcılık

Bir yankesicilik yöntemi: Kaldırımcılık

Bir yankesicilik yöntemi olan kaldırımcılık nedir? Nerelerde yapılır? Hangi yöntemler kullanılır? Nasıl korunulur? Dedektif Savaş Kurtbaba CNN Türk'e konuştu.

Galeri

Dedektif nedir? Özel dedektif ne yapar? Savaş Kurtbaba TRT Haber’e anlatıyor.
Covid aşısı dolandırıcılarına dikkat! Gündeme hemen uyum sağlayan dolandırıcılar durmak bilmiyor!
19 yıl sonra çözülen film gibi bir cinayet! Dedektif Kurtbaba Show Haber’e konuştu.
Bir güvenlik sorunu: Yorgun mermi!
DHA’ya konuşan Savaş Kurtbaba dedektiflik mesleğiyle ilgili hiç bilinmeyenleri anlattı.
Aldatılan kadınlar ne yapmamalıdır? Aldatıldığınızı nasıl anlarsınız?