Anasayfa » Öğrenci Takibi

Öğrenci Takibi

Öğrenci takibi nedir?

Çocuğunuza her ne kadar ilgi gösterseniz de, maalesef günümüz şartlarında gençlerin, gerek arkadaş çevresi, gerekse sosyal medya ve internetin özendirici etkileriyle yanlış yollara sapması son derece olasıdır. Çocuğunuzun hareketleri, davranışları ve size karşı tutumu anormal düzeyde değiştiyse, her ne kadar konuyu araştırmak isteseniz de, bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz sınırlıdır.

Öğrenci takibi hizmetiyle, çocuğunuzun gittiği mekanları, arkadaş çevresini, varsa kötü alışkanlıklarını araştırıp, aklınızdaki tüm soru işaretlerini gideriyoruz.

Öğrenci takibi önemli midir? Neden yapılır?

Ebeveynler, çocuklarının maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını, ellerinden geldiği kadarıyla karşılamakla yükümlüdür. Ancak bazı durumlarda anne ve babalar, sosyal ve iş hayatındaki sorumluluklarından dolayı çocuklarına yeteri kadar ilgi gösteremeyebilirler. Gösterseler bile, bazen bu ilgi yeterli olmaz. Çünkü aileler, her ne kadar çocuklarının gelişiminde baş rolü üstlenseler de, çocukların karşılaştığı arkadaş ortamı, gittikleri okul, akrabalar, sosyal ve duygusal ilişki kurduğu kişiler, maddi ortam, yaşadıkları muhit vb. gibi belki yüzlerce farklı değişken vardır.

Dolayısıyla çocuğumuz, talihsiz bir durumun içinde kaldığında, öncelikli olarak kendimizi suçlamayı değil, ona yardım etmeyi düşünmeliyiz. Unutulmamalıdır ki doğru zamanda ve uygun şekilde yapılacak ilk müdahale, olası daha büyük sorunların önüne geçebilir.

Ailelerin yaptığı en büyük hata, çocuğun olası bir kötü alışkanlığını “ergenlik” veya “bizim çocuğumuz yapmaz” gibi gerekçelere bağlayıp, görmezden gelmektir.

Çocuğumuzu kendimiz takip edebilir miyiz?

Çocuklarınızla ilgilenmek ve doğru bir şekilde hayatlarını sürdürdüklerine emin olmak en büyük görevlerinizden biri olsa da, bazı özel durumlarda bunu kendi başınıza yapmanız, sorunları çözmeye değil, sorunun daha da büyümesine neden olacaktır. Eğer karşılaştığınız durum sadece ergenlik veya genç yaşlardan kaynaklı değil de, daha ciddi bir vakaysa, çocuğunuzu gizi bir şekilde takip etmek, kendisine kısıtlamalar ve yasaklamalar koymak, fiziki ve manevi şiddet uygulamak sorunların katlanarak büyümesine, belki de çözülemeyecek bir noktaya gelmesine sebep olabilir.

Öğrenci takibi nasıl yapılır?

Öncelikle çocuğunuzun mevcut problemiyle ilgili bir analiz yapmanız gerekir. Elinizdeki bilgiler ışığında karar vermeniz gereken konu, ortada bir gençlik veya ergenlik sorunu yoksa, arka planda daha problemli bir durumun olup olmadığıdır. Eğer soru işaretleri gereğinden fazlaysa bir özel dedektif ile görüşmeniz gerekebilir.

Uzmanlarımızla görüştüğünüzde, sizden alacağımız bilgiler ile bir çözümleme yapılır. Eğer mevcut durum, araştırma gerektiriyorsa, şartlar ve uygulamaların belirlendiği bir iş planı hazırlanır.

Sürece başlandıktan sonra, çocuğunuz, uzmanlarımız tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılır. Bu süreçte, çocuğunuzun rutini, rutin dışı hayatı, eğlence anlayışı, arkadaşları, sosyal çevresi, uyuşturucu, alkol vb. gibi kötü alışkanlıkları kısacası tüm merak ettikleriniz öğrenilir.

Olası bir kötü alışkanlık veya problemli bir durum varsa uzmanlarımız ve destek aldığımız profesyoneller tarafından çözümler üretilir.

Sbs Dedektiflik farkı

Firmamız, bünyesinde tüm ilgili konuların uzmanlarını barındırmakta veya destek almaktadır. Öğrenci takibine başlandığında, süreç devam ederken ve araştırma sonlandığında uzman kadromuz tüm süreç boyunca yanınızdadır. Her şey sizin bilginiz dahilinde idare edilmekte olup, sorunun çözümünde ve sonrasında da, Sbs Dedektiflik yanınızda olmaya devam edecektir.

Unutmamalısınız ki, birçok aile çocuklarıyla ilgili benzer sorunlar yaşamaktadır. Başınıza gelen bunun gibi bir sorunda, çocuğunuza kin gütmek veya onu cezalandırmak yerine, ona en yararlı şekilde destek olup, sorununu aşmasına yardımcı olmak ebeveyn hepimizin görevidir.