Anasayfa » Casus Yazılım Tespiti ve Adli Bilişim Hizmetleri

Casus Yazılım Tespiti ve Adli Bilişim Hizmetleri

Casus yazılım nedir?

Casus yazılım, genellikle bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik cihazlara, kötü amaçlı kişiler tarafından bilinçli veya bilinçsizce yerleştirilen bilgi sızdırma yazılımlarıdır. Tamamen sizi hedef alan bir yazılım olabileceği gibi, binlerce kişiyi hedef alan genel bir saldırı türü de olabilir. Neredeyse tüm işlemlerimizi elektronik ortamda yaptığımız, günümüz dijital dünyasında, bu tür bir yazılım ile takip altında olmak hem maddi hem de manevi çok ciddi hasarlara yol açabilir.

Casus yazılım nasıl tespit edilir?

Destek aldığımız uzman adli bilişim personellerimiz ile, bilgisayarlarınız, mobil cihazlarınız, tabletleriniz, sunucunuz (varsa), ağ aygıtlarınız (network), CD, DVD, USB Flash bellekleriniz, harici ve dahili hard diskleriniz, güvenlik kameralarınız, fotoğraf makinalarınız, yazıcı ve fotokopi makinalarınız vb. gibi tüm elektronik cihazlarınız detaylı bir şekilde incelenir.

Yaptığımız testler sonucunda cihazlarınızdaki illegal faaliyetler tespit edilir. Eğer mümkünse kaynağı veya sağlayıcısı bulunmaya çalışılır. Tüm bu işlemler tamamlandığında tarafınıza detaylı bir rapor sunulur. Bu bilişim raporu, yetkili kişiler tarafından imzalı olup, ilgili makamlarda delil niteliği taşımaktadır.

Casus yazılım tespit edildikten sonra ne yapmak gerekir?

Bu aşamada adli süreç devreye girmektedir. Hazırlanan bilişim raporuyla ilgili adli makama (savcılık, siber suçlar vb.) şikayette bulunmanız gerekir. Bizim tespit ettiğimiz casus yazılım ve korsan faaliyetler yazılı olarak belgelenip, adli bilişim uzmanları tarafından imzalandığı için hukuki olarak başlatacağınız ilgili süreçte delil niteliği taşır.

Adli bilişim nedir? Bununla ilgili hizmetler nelerdir?

Adli bilişim hizmeti, dijital medyalardan ve teknolojik aygıtlardan, bilimsel metodolojiler kullanılarak, dijital delillere zarar vermeden işlenen suçla ilgili adli kanıt toplama işlemidir. Bu hizmet sonucunda elde edilen deliller, adli veya idari soruşturma ve yargılamalarda suçun veya suçsuzluğun ispatlanması adına delil olarak kullanılmaktadır.

En çok tercih edilen adli bilişim hizmetlerimiz;
Bilgisayar, tablet, Usb flash bellek, hafıza kartı, CD, DVD, cep telefonu gibi cihazların incelenmesi, casus yazılım tespiti, görüntü kaydı analizi ve çözümlemesi, bu kayıtlardan kişi tespiti, ses kaydı analizi ve çözümlemesi, ses karşılaştırması, yazılım sahtekarlığı tespiti, web sitesi, e-posta incelemesi gibi hizmetlerdir.

Sbs Dedektiflik, bu süreçlerin tamamında uzman adli bilişim ekibiyle beraber çalışır, müşterilerimiz her zaman yazılı ve sözlü olarak bilgilendirilir.