Anasayfa » Haberler » Kaşıkçı cinayetinin bilinmeyen iç yüzü

Kaşıkçı cinayetinin bilinmeyen iç yüzü

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra tekrar çıkmayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın vakası ile ilgili olarak olay yeri inceleme çalışmaları başlatıldı.

Kaşıkçı cinayetinin bilinmeyen iç yüzü

Konsolosluk binasından çıkışına dair bir iz yok

Emekli Cinayet Masası Dedektifi Savaş Kurtbaba konu hakkında yaptığı açıklamada “Ortam temizliği yapılmış olsa bile karanlık oda sistemi ile detaylara ulaşılabilir” dedi.

Muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda kaybolmasının ardından konsolosluk yetkilileri Kaşıkçı’nın olay günü başkonsolosluktan ayrıldıktan sonra kaybolduğunu dile getirmişti. Bu açıklamaya karşın Kaşıkçı’nın konsolosluk binasını terk ettiğine dair hiçbir görüntü bulunamamıştı.

Türk polisine gerekli incelemeleri yapması için giriş izni vermeyen Suudi yetkililer Reuters Haber Ajansı yetkilierini konsolosluğa alıp dolapları açarak “Bakın Cemal Kaşıkçı burada yok!” demişti.

Gerekli izlerin ardından inceleme başlıyor

Olayın büyümesinin ardından durumu daha fazla gizleyemeyen Suudi yetkililer Suudi Arabistan ile Türkiye arasında ortak çalışma grubunun kurulmasına onay verdi. Olayın ardından geçen günlerde bir temizlik çalışması yapıldığından şüphelenen yetkililer konu hakkında uzman kişilerin görüşüne başvurdu.

Emekli cinayet dedektifi Savaş Kurtbaba yaptığı değerlendirmede, Suudi yetkililerinin konsolosluk binasında Türk güvenlik uzmanlarına verdiği yetkinin “çıplak gözle” arama izni olduğunu dile getirdi. Deneyimli isim soruşturmanın bu aşamasında çıplak gözle aramanın bir sonuç vermeyeceğini söyledi. Kurtbaba’ya göre, konsoloslukta “karanlık oda” uygulaması yapılması daha sağlıklı olur ve bu sayede delile ulaşılabilir.  

Kurtbaba, Yetkililerin, ellerinde bulunan cihazlarla karartılan odada arama yapabileceklerini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Karanlık oda uygulamasında oda tamamen karartılır. Ultraviyole ışınları ile aydınlatıldıktan sonra odaya sıkılan sprey, herhangi bir yerde bulunan tükürük, kan benzeri salgılar ortaya çıkartır. Çıplak gözle aramadan herhangi bir sonuç alınamaz.

Kurtbaba, konsolosluktaki kamera sistemlerinin de muhakkak incelenmesi gerektiğini bu sayede kameraların açılıp kapanma zamanlarının anlaşılabileceğini de dile getirdi.

Deliller uzmanlarca yok edilmiş olabilir!

Kaşıkçı’nın kaybolması ile Türk yetkililerin Konsolosluk binasını arama izni alması arasında geçen 9 günlük süreçte konsolosluk binasına uzman temizlik ekipleri gelmiş olabilir.

Cemal Kaşıkçı’nın kayıp olduğunun netleşmesinin ardından Suudi konsolosluğuna gelen isimlerden iki tanesi dikkat çekiyor. Bu isimler 11 Ekim’de Türkiye’ye gelen 11 kişilik ekip içerisinde yer alan kimyager Ahmed Abdulaziz Aljanobi ve toksikoloji uzmanı Khaled Yahya Al Zahrani.

Bu iki ismin delilleri temizlemek amacıyla konsolosluğa getirildiği tahmin ediliyor. Suudi yetkililer 11 kişilik ekibin inceleme yapmak maksadıyla konsolosluğa getirildiğini belirtmesine karşın, Türk makamından gelen açıklamalar ekiplerin delil karatmak amacıyla konsolosluğa giriş yaptığı yönünde.

Emekli Cinayet Masası Dedektifi Savaş Kurtbaba delillerin silinmesi konusunda: “Bu iki uzman, maktulün cesedinin kesildiği esnada etrafa saçılan doku, kan örneklerini ortadan kaldırmak için gelmiş olabilir. Anlaşılan Suudiler, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi, kesilmesi ve sonrasında olay yerinin temizlemesi için iki ekip yolladı. Suudi heyette toksikoloji uzmanı ve kimyagerin olması cesedin kesildiğinin de bir göstergesi. Bu uzmanlar önceden konutun içine girerek temizlik çalışması yapmıştır. Suudiler, olay yeri inceleme ekiplerini de bu nedenle oyaladılar. Çok ciddi bir kaynaktan aldığımız bilgilere göre olay yeri inceleme ekipleri incelemede kan numunesi buldu. Ve duvardan da örnek aldı. Bu da Suudilerin temizleme işlemini tamamen gerçekleştiremediğini gösteriyor” dedi.

İlgili Haberler

Bu habere benzer ilginizi çekebilecek diğer yazılar
Çağla Tuğaltay cinayeti detayları

Çağla Tuğaltay cinayeti detayları

21 yıldır çözülemeyen Çağla Tuğaltay cinayetinde umut veren bir gelişme yaşandı. Yeni teknoloji SNP testi sayesinde Çağla'nın katili yakalanabilir.

Şiddete uğrayan kadınlar ne yapmalı?

Şiddete uğrayan kadınlar ne yapmalı?

Şiddet gören kadınlar ne yapmalı? Şiddete uğrayan kadın nereye başvurmalı? Kadına şiddet ile nasıl baş edebilir? Özel Dedektif Savaş Kurtbaba açıklıyor.

Yorgun mermi nedir?

Yorgun mermi can almaya devam ediyor!

Düğün kutlamaları, asker uğurlamaları gibi durumlarda ülkemizde sıklıkla karşılaşılan havaya ateş etme kültürü bilinmeyen bir riski de yanında getiriyor. Bu risk uzmanlarca yorgun mermi olarak isimlendiriliyor.

Galeri

Dedektif nedir? Özel dedektif ne yapar? Savaş Kurtbaba TRT Haber’e anlatıyor.
Covid aşısı dolandırıcılarına dikkat! Gündeme hemen uyum sağlayan dolandırıcılar durmak bilmiyor!
19 yıl sonra çözülen film gibi bir cinayet! Dedektif Kurtbaba Show Haber’e konuştu.
Bir güvenlik sorunu: Yorgun mermi!
DHA’ya konuşan Savaş Kurtbaba dedektiflik mesleğiyle ilgili hiç bilinmeyenleri anlattı.
Aldatılan kadınlar ne yapmamalıdır? Aldatıldığınızı nasıl anlarsınız?